NATO çekildikten sonra Afgan başkentindeki havaalanının güvenliğini Türkiye’nin sağlamasına Taliban’dan kırmızı ışık

ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Haziran’da NATO zirvesi vesilesiyle görüşmesi öncesi tüm NATO güçlerinin çekileceği Afganistan’daki Kabil Havaalanının Türkiye askerleri tarafından korunması önerisi gündeme düşerken, Taliban’dan açıklama geldi.

Sosyal Medyada Paylaş

ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Haziran’da NATO zirvesi vesilesiyle görüşmesi öncesi tüm NATO güçlerinin çekileceği Afganistan’daki Kabil Havaalanının Türkiye askerleri tarafından korunması önerisi gündeme düşerken, Taliban’dan açıklama geldi. Reuters’e konuşan Katar’daki Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin, 2020’de eski ABD Başkanı Donald Trump’la vardıkları tüm Amerikalı güçlerin çekilmesi anlaşması uyarınca Türkiye güçlerinin de çekilmesi gerektiğini söyledi. Taliban: Turkey Should Withdraw Troops Under Doha Deal – Reporthttps://t.co/e9kRrKG9wL pic.twitter.com/MyI3q4yni7 — TOLOnews (@TOLOnews) June 11, 2021 “Türkiye son 20 yıldır NATO güçlerinin parçası olduğuna göre 29 Şubat 2020’de ABD ile imzalanan anlaşma temelinde Afganistan’dan çekilmelidir” diyen Şahin, “Yoksa Türkiye büyük bir İslam ülkesidir. Afganistan’ın Türkiye ile tarihi ilişkileri vardır. Gelecekte ülkede yeni bir İslamcı hükümet kurulurken onlarla yakın ve iyi ilişkiler içinde olmayı umuyoruz” diye ekledi.  Sık sık Taliban saldırılarının hedefi olmasıyla tanınan Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı ile ilgili 7 Mayıs’ta  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan şartlara göre ABD ile diğer güçler çekildikten sonra güvenliğini Türkiye’nin sağlayabileceği açıklaması gelmişti. Ardından Pentagon Sözcüsü John Kirby, bu konuda Türkiye ile ön görüşmeler yaptıklarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararına saygı duyduklarını duyurdu. Dün Pentagon’dan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Akar’ın telefon görüşmesiyle ilgili açıklamada ikili işbirliği ve bölgesel meselelerin ele alındığı aktarılırken Afganistan’a atıf yapılmadı. Türk yetkililer, Ankara’nın NATO çekildikten sonra Kabil Havaalanının güvenliğini sağlama teklifini mayıstaki NATO Dışişleri Bakanları toplantısında getirdiğini belirtti. Turkey offers to run Kabul airport after NATO’s Afghan withdrawal https://t.co/EnD2FlrBpl — The Daily Star Lebanon (@DailyStarLeb) June 8, 2021 Nisandaki NATO dışişleri ve savunma bakanları toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Anony Blinken, Afganistan’dan müttefikler olarak hep birlikte çekileceklerini açıklamıştı. ABD’nin mayısta başlayan çekilmesi yarı yarıya tamamlandığından, Afgan güvenlik güçlerini eğitmek kapsamında ülkede bulunan Türkiye’den 500’den fazla asker en büyük yabancı güç konumunda. Avustralya, geçen ay güvenlik gerekçeleriyle Kabil Büyükelçiliğini kapatmıştı.  

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/asya/202106111044709997-nato-cekildikten-sonra-afgan-baskentindeki-havaalaninin-guvenligini-turkiyenin-saglamasina/

Sosyal Medyada Paylaş